Stanowisko Klubu Radnych PO w Radzie Miejskiej w Świdnicy dotyczące projektu Budżetu Miasta Świdnica na rok 2023
Budżet Miasta Świdnica na 2023 rok został uchwalony. Klub Radnych PO w Radzie Miejskiej Swidnicy złożył swoje wnioski, jednak nie wszystkie zostały uwzględnione. Radni wystosowali oświadczenie, aby poinformować mieszkańców o planowanych rozwiązaniach. Sprawdź szczegóły.
Zobacz też: Klub Radnych Platformy Obywatelskiej złożył wnioski do budżetu na 2023 roku
Wiemy już, jak będzie wyglądał Budżet Świdnicy na 2023 rok. Klub Radnych PO, czyli Violetta Wiercińska, Magdalena Rumiancew-Wróblewska, Krzysztof Grudziński oraz Przewodniczący Rady Miejskiej, Jan Dzięcielski, wnioskował o uwzględnienie w planach finansowych potrzeb mieszkańców.
Ostatecznie kwestia Budżetu wywołała wiele kontrowersji, Radni PO postanowili więc odpowiedzieć na najczęściej pojawiące się pytania mieszkańców.
Stanowisko Radnych PO w sprawie Budżetu
Zapowiada się wyjątkowo trudny 2023 rok. Galopująca inflacja, zagrożenia płynące ze Wschodu, nieudolność władz centralnych tworzonych przez „Zjednoczoną Prawicę” pozbawiająca nas środków z Unii Europejskiej- KPO i nowe wyzwania, choćby migracyjne powodują, że nie będzie łatwo. Nie będzie łatwo zarządzać gospodarstwami domowymi, ale i trudne będzie, bez naprawdę oszczędnego wydatkowania środków publicznych, zarządzanie skomplikowanym mechanizmem jakim jest Miasto. To czas, by oszczędzanie zacząć od nas samych i szukać rozwiązań w zarządzaniu Miastem, które pozwoli na racjonalne gospodarowanie tym, co się ma do dyspozycji.
Stajemy jako klub Platformy Obywatelskiej przed dylematem. Z jednej strony przedstawiliśmy propozycje wydatków budżetowych, inwestycji, których w dużej mierze nie znajdujemy w przedstawionym nam projekcie. Z drugiej natomiast – zdajemy sobie sprawę, w jak trudnych okolicznościach przyszło nam funkcjonować.
Chccemy w tym miejscu przypomnieć postulaty, z jakimi przyszli do nas Nasi, nie tylko Platformy Obywatelskiej, ale i Państwa wyborcy, bo to mieszkańcy Świdnicy:
- zapewnienie środków na wyczekiwane w naszym mieście biuro paszportowe,
- w ramach inwestycji drogowych (przygotowanie dokumentacji do remontu w kwartale Staszica, Skłodowskiej – Curie, Lompy, Krzywickiego; budowa infrastruktury drogowej przy ul. Czereśniowej),
- budowa parkingów (przy ul. Marcinkowskiego od 1 do 25 przed Szkołą nr 4, przed Szkołą Podstawową nr 1 czy dokończenie parkingu przy ul. Juliusza Słowackiego),
- przebudowa chodników i ich modernizacja (przy ulicy Jarosława Dąbrowskiego i Ignacego Prądzyńskiego od strony ogródków działkowych),
- przebudowa i modernizacja „Parku Jordanowskiego” przy ulicy 1 Maja,
- modernizacja i przebudowa ciągów pieszo-jezdnych (pomiędzy budynkami przy Henryka Pobożnego, przy Jana Kilińskiego 43-46),
- dostosowanie wybranych obiektów do potrzeb osób niepełnosprawnych (co musi być standardem przy wykonywanych przebudowach czy inwestycjach),
- place zabaw i miejsca aktywnego wypoczynku (wykonanie skateparku przy Prądzyńskiego- wniosek płynący od Młodzieżowej Rady Miasta, zewnętrznej siłowni przy Zalewie Witoszówka),
- wykonanie ścieżki rowerowej (wzdłuż ul. Wyszyńskiego i Riedla)
- zagospodarowanie i uprzątnięcie zalegającej hałdy na Osiedlu Zawiszów (przy Parku Zawiszowskim).
W odpowiedzi dla Klubu Radnych Platformy Obywatelskiej z 28.10.2022r. zapewniła Pani Prezydent, że nasze propozycje zostaną rozważone, część zrealizowana. Potwierdziła Pani ich zasadność i przy pojawieniu się środków zewnętrznych dofinansowanie dla proponowanych przez nas inwestycji. Oczekujemy, zgodnie z zapewnieniami, że do postulatów mieszkańców Świdnicy, przez nas przedstawionych wrócimy już wkrótce.
Znajdujemy w przedłożonych nam propozycjach oczekiwane przez wszystkich zakończenie przebudowy Alei Niepodległości i przyjmujemy potrzebę wydatkowania środków na inwestycje w Śródmieściu (podwórka).
Świdnica to nie tylko Śródmieście. Zwracamy na to uwagę, że dzielnice ościenne czy peryferyjne też wymagają dostrzeżenia. Zaniedbania w nich coraz bardziej doskwierają i irytują mieszkańców. Oszczędzanie publicznych pieniędzy nie może odbywać się kosztem bezpieczeństwa mieszkańców i ich mienia. Dlatego w budżecie powinny być zagwarantowane pieniądze na bieżące utrzymanie dróg i odśnieżanie.
Widzimy w budżecie środki na budowę nowych mieszkań. W tym zdajemy się wyręczać programy rządowe, które okazały się kompletną klapą i kompromitacją. W Świdnicy TBS w trakcie naszych kadencji wybudował 408 mieszkań i oddano do użytku 108 lokali po przebudowie, a w tym czasie szumnie zapowiadany program rządowy „Polskie Domy Drewniane” oddano do zamieszkania tylko 11 lokali, a spółka specjalnie do tego utworzona dalej istnieje i generuje olbrzymie koszty głównie na zarobki prezesów i „działaczy” partyjnych.
Galopująca inflacja, ogromy wzrost cen energii to kolejne koszty, które musimy zaplanować w budżecie, a które to w dużej mierze są wynikiem nieudolności rządów w Warszawie. Faktem jest niesprawiedliwe „dawanie pieniędzy” swoim- tam gdzie burmistrz czy wójt jest związany z partią rządzącą i „płynie z prądem”, a może kanałem telewizji narodowej. Tu należy przypomnieć ostatnie dofinansowanie gdzie sąsiednia gmina otrzymała 76 ml zł w ramach Programu Inwestycji Strategicznych, a Świdniczanie 0.
Szukając oszczędności, warto słuchać głosu mieszkańców, konsultować podejmowane decyzje. Przykładowy wzrost wydatków na gospodarowanie odpadami z 18,6 mln do 26,1 mln wymaga wyhamowania. Już dziś należy szukać rozwiązań w tym temacie.
Ważne, że podtrzymujemy wydatki na program szczepień ochronnych przeciwko HPV oraz przeciw grypie dla seniorów, jak również leczenie niepłodności metodą in vitro. Realizując jako Platforma Obywatelska ogólnopolską akcję „Tak dla in vitro”, mającą na celu wznowienie finansowania jej przez Państwo, obserwujemy bardzo dużą akceptację społeczną tego programu. Cieszy nas również wygospodarowanie środków na wsparcie klubów seniora, które w Świdnicy zwiększają nie tylko swoją liczebność ale i aktywność.
Dni Świdnicy to impreza, której oczekują Mieszkańcy i środki na nie powinniśmy wygospodarować w roku 2023.
Świdniczanie pytają nas, dlaczego nie ma Budżetu Obywatelskiego? Tu należy wsłuchać się w głos społeczeństwa. Z konsultacji społecznych w ramach powstającej Strategii Miasta wynika, że mieszkańcy bardzo cenili tę formę współpracy i udziału w budżecie. Kto, jak nie mieszkańcy, zna lepiej swoje potrzeby.
Szanowni Państwo. Poruszyliśmy kilka kwestii, które wymagają dalszych dyskusji czy wypracowania rozwiązań i wygospodarowania na nie środków. Ważnym i decydującym problemem, który dostrzegamy to jest spadek realnych dochodów świdniczan. Inwestycje to nie tylko te rzeczowe, ale również inwestycje w ludzi. Dlatego prosimy by tak rozsądnie gospodarować budżetem 2023 roku by znalazły się realne podwyżki płac dla pracowników jednostek samorządowych, które są teraz zjadane przez inflację.
Zdajemy sobie sprawę w trudności jakie natrafiła Pani Prezydent przy projekcie budżetu na rok 2023. Zdajemy sobie sprawę z niesprawiedliwych podziałów środków i nierówności w traktowaniu jednostek samorządowych przez rządzących. Zauważamy tendencje spadkowe naszego zadłużenia w tym projekcie budżetu co jest dla nas bardzo ważne i oczekiwane.
Mając na uwadze powyższe i pozytywne opinie Regionalnej Izby Obrachunkowej oraz zapewnienia Pani Prezydent o realizacji naszych wniosków w miarę pojawiających się środków Klub Platformy Obywatelskiej w Radzie Miasta Świdnica poprze projekt budżetu na rok 2023.